adın dayanışma merkezleri tarafınca hazırlanan kürtaj raporu; kadınların hamilelik süreçlerinin 10ncu haftasına dek yasak hakkı olan isteklerine bağlı olarak güvenilir, sağlıklı ve ücretsiz olan kürtaj işlemine yalnızca büyük şehirlerde bulunan bazı hastanelerde erişebildiklerini ortaya çıkarmıştır. Söz konusu olan bu rapor doğrultusunda, görüşme gerçekleştirilen 184 tane kamu hastanesinin 74 tanesi kürtaj işlemi uygulanabildiğini ifade ettiği halde yalnızca İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunan toplam 9 hastanede yasalara uygun olacak şekilde isteğe bağlı olarak kürtaj İstanbul hizmetleri sunuluyor. Bu duruma ilişkin olarak kadınların diğer illerde bulunan kamu hastanelerinde hem güvenli hem de ücretsiz olarak isteğe bağlı bir kürtaj işlemi yaptırmaları mümkün gözükmüyor.

Son Yılların Kürtaj Konusundaki Sıkıntılı Süreci

Kürtaj işlemi yapılmayan toplam 76 hastanede, bu işlemin yapılmaması, hastanelerin fiziki koşullarının yeterli bulunmaması, kadın doğum uzmanlarının olmaması ve doktorların kürtaj işlemini reddetmesi şeklinde pek çok durum dikkat çekiyor. Kürtaj merkezleri için ise durum bu denli korkunç ve üzücü değildir. İsteğe bağlı olarak hem güvenli hem de sağlıklı bir şekilde kürtaj işlemi gerçekleştirilebiliyor. Dr. Onur Parlak ise bu işlemi uygulayabilen uzman hekimlerden biridir. İhtiyaç duymanız ya da gerekli görmeniz halinde rahatlıkla başvurabilir ve sağlıklı sonuçlar elde edebilirsiniz. Söz konusu olan kürtaj işlemleri için yapılmış bir araştırmada, her sene yaklaşık 56 milyon kürtaj işlemi yapıldığı ve bu oranın da önceki senelerden daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır.

Dünya Üzerinde Kürtaja Karşı Önyargı Var Mı?

Pek çok araştırmacı, refah düzeyi yüksek olan ülkelerde düzeyin çok daha altlarda olduğunu ve yoksul alanlarda da son 15 senede kürtaj işlemi oranında bir fark olmadığını ifade etmektedir. Kürtaj fiyatları ise, ortalama bir düzeyde seyrederken toplumların bu işleme bakış açısı bölgelere göre değişmektedir. Uzmanlar, pek çok doğum kontrol hizmetine yepyeni yaklaşımlar getirilmesine ilişkin bilgi aktarmaktadır. Kürtaj doktoru için yapacağınız araştırmalarda kesinlikle güvenilir ve doğru kaynakları değerlendirmeniz sizler için ideal olacaktır. Bu sayede herhangi bir yanlış bilgi ya da işleme de maruz kalmamış olacaksınız. Uzman hekimlerin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebildiği kürtajın belirli bir hamilelik dönemine kadar yasal olduğunu belirttiği de söylenebilir.

Uyarı:  Bu makale, bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir tıbbi tavsiye niteliğinde değildir. Bir tıbbi sorunuz varsa, lütfen doktorunuza danışınız.

İçerik Güncelleme Tarihi: 22.01.2021