Bu bahsettiğimiz işlem ( Geçici Kızlık Zarı Tamiri işlemi) ilişkisi çok yakın zamanda olacak olan bayanlar için uygulanabilmektedir.

Evlenmeden hemen önce veya muhtemel ilişkiden 2-3 gün, hatta max. 1 hafta öncesine kadar dikiş atılarak yapılan daraltma işlemidir. Geçici kızlık zarı dikiminde işlemin evliliğin ilk gecesinden kısa bir süre önce yapılması gerekmektedir. Geçici kızlık zarı dikimi işlemi lokal anestezi ile sadece o bölgeyi uyuşturarak yapılabilmektedir.

Geçici kızlık zarı dikimi işlemi aslında , sirküler tarzda dikiş yöntemi veya vajina duvarları içinde karşılıklı noktaları dikiş ile birleştirme esasına dayanır… Bu tip işlemler ilişkinin olacağı aynı gün içinde , hatta beraberlikten bir kaç saat önce bile yapılabilir, doku yapısına göre 5-7 gün öncesinden bile yapılabilmektedir, buna hekim ve hasta birlikte karar verebilir.

İşlem çok uzun sürmediğinden tolere edilmesi daha kolaydır. Ancak genital bölge yönelik işlemlerinin hassasiyeti göz önüne alınırsa; kişinin isteğine bağlı hafif uyutularak genel anestezi ile de yapılabilmesi mümkündür. Yeni nesil lazer cihazımızın kullanılmasıyla birlikte geçici kızlık zarı tamirinde vajinada daraltma da yapılabilmektedir. Geçmiş yıllarda geçici kızlık zarı dikiminde vajinada daraltma yapılamıyordu.(sütür materyallerinin (dikişlerin) kısa sürede erimemesinden dolayı ilişki esnasında farkedilme olasılığından, hem de aşırı kanamaya neden olacağından).

Ancak kullandığımız yeni nesil lazer cihazıyla 20 dk gibi kısa bir sürede kesi ve dikiş olmadan vajinayı daraltılabilmektedir. Geçici kızlık zarı dikimi işleminde de,kalıcı işlemde de amaç sonuçta kanamanın sağlanmasıdır. Kalıcı işlem mi yoksa geçici işlem mi daha iyi sorusu gündeme gelebilmektedir.. Bu konu hastaların en çok merak ettikleri sorulardan biri olmaktadır; Aslında tüm kızlık dikimi işlemleri ve tekniklerinde amacın kanama sağlanması olduğunu düşünürsek , bu işlemler arasındaki tercih sebebi aslında beraberlik zamanlamasına göre değişmektedir

Yakın zamanda belirli bir tarihte cinsel aktivite planlamayan bir bayan için ilk planda düşünülmesi gereken işlem kalıcı olarak yapılan kızlık zarı dikimi işlemleridir.

Yakın zamanda veya tarihi tam olarak belli bir beraberlik planlayan bayanlar için ise yukarda bahsettiğimiz durumdan farklı olarak geçici işlemi düşünmek daha akıllıca olabilir. Çünkü 1 hafta içinde beraberlikte bulunacak bir bayan için, ilk söylediğimiz ( kalıcı işlem) in iyileşme süreci (dokuların tam olarak birleşmesi,dikişlerin kaybolması ) henüz tamamlanamayacağı için kalıcı değil geçici yöntem daha uygundur.

Geçici işlemler de yapılan ise ya vajinada kalan hymen kalıntılarını yani zar parçalarını birleştirmek ya da vajinada hymen kalıntıları yani kızlık zarının parçası kalmamışsa, vajina içi dokularının en müsait kısımlarını bir araya getirmek esasına dayanır.

Geçici işlemde dikişlerin dışardan görülme veya farkedilmesi olasılığı var mıdır.?

Bu konuda daha çok kullanılan sütür materyali ve yapılan cerrahi teknikle alakalıdır.. Özenli ve dikkatli yapılan bir kızlık zarı dikimi sonrasında asla dışardan sütür materyali görülme ihtimali veya farkedilme olasılığı olmaz. Tabiki işlemi yapan hekimin tecrübeside önemlidir, aynı zamanda geçici kızlık zarı dikimi işlemi için kullanılacak cerrahi dikiş sütürü ( dikiş ipi ) de işlem başarısı açısından önem arzetmektedir… Geçici kızlık zarı dikim işleminde , kendiliğinden eriyip kaybolan dikiş ipleri (absorbable sütürler) kullanmaktayız…Avantajı hem hızlı bir şekilde eriyip kaybolması ve dikiş alınmasına gerek olmamasıdır. Dolayısıyla geçici kızlık zarı dikimi işleminden sonra vajina bölgesine temas bile olsa ,hatta direk bakılsa bile operasyon ait bir ize rastlanmayacaktır.

Geçici kızlık zarı dikimi işlemleri genellikle 15 dakika civarında tamamlanan ,lokal anestezi ile rahatça yapılan ,hasta içinde zor olmayan bir işlemdir..

Geçici işlemlerden sonra dikkat edilecek durumlar ise çok ağır bir şey kaldırmamak ve ağır spor vs. yapılıyorsa buna bir süre ara verilmesi gerekliliğidir.. Hastanın banyo yapması sorun oluşturmaz ancak ayakta duş şeklinde yapılmasını önermekteyiz ..Geçici işlemde kullanılan dikiş materyali sıcak suyla geçici temaslarda, hızlı bir şekilde asla erimez.

İŞLEMDEN SONRA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Sonrasında aşırı kanama görülen bir işlem değildir. Fakat ped e bir iki damla lekelenme şeklinde kan gelmesi de gayet normal bir durumdur. Daha öncede belirttiğimiz gibi ilişkiye kalan sürede ağır sportif faaliyetlere ara vermek , beraberlik olacak zamana kadar genital bölgede ağda kullanılmaması, aspirin tarzı ilaçların alınmaması, alkol kullanımının sınırlı olması , travmatik olaylara maruz kalmamak için çok dikkatli olunması gibi uyarılarımıza dikkat edilmesi gerekmektedir

 

Geçici veya kalıcı kızlık zarı dikimi hakkında merak ettikleriniz için bizi arayabilirsiniz.

Uyarı:  Bu makale, bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir tıbbi tavsiye niteliğinde değildir. Bir tıbbi sorunuz varsa, lütfen doktorunuza danışınız.

İçerik Güncelleme Tarihi: 12.03.2021