Hymen dikilmesi veya onarılması işlemine “himenoplasti”denir. Son derece ince yapısı olan kızlık zarına atılan dikişler o bölgede bulunan mikroorganizmalar tarafından enfekte edilir ve dikişler tutmaz. Bu durumdan dolayı zar tekrar eski orijinal haline gelmese de vaginal duvardan alınan parçalar gibi değişik cerrahi yöntemler kullanılarak ilişki sırasında kanayabilecek yeni bir doku oluşturulması mümkündür.

Kızlık zarı onarımı iki şekilde olmaktadır. Bu yöntemleri; Geçici kızlık zarı dikimi ve Kalıcı kızlık zarı dikimi’ olarak 2 sınıfta toplayabiliriz. Kalıcı kızlık zarı dikimi aslında flep yöntemi kızlık zarı dikimi ile aynı işlemdir.

  1. Geçici işlem; Evlenmeden veya muhtemel ilişkiden 2-3 gün önce dikiş atılarak yapılan daraltmadır. Geçici kızlık zarı dikimi evliliğin ilk gecesinden kısa bir süre önce yapılması gerekmektedir. Geçici kızlık zarı dikimi lokal anestezi ile sadece o bölgeyi uyuşturarak yapılabilmektedir. İşlem kısa sürdüğünden tolere edilmesi daha kolaydır. Ancak genital bölge işlemlerinin hassasiyeti göz önüne alınırsa; kişinin isteğine bağlı hafif uyutularak genel anestezi ile de yapılabilmesi mümkündür. Yeni nesil lazerin kullanılmasıyla birlikte geçici kızlık zarı tamirinde de vajinada daraltma yapılabilmektedir. Geçmiş yıllarda geçici kızlık zarı dikiminde vajinada daraltma yapılamıyordu.(sütür materyallerinin (dikişlerin) kısa sürede erimemesinden dolayı ilişki esnasında farkedilme olasılığından, hem de aşırı kanamaya neden olacağından). Ancak kullandığımız yeni nesil lazer cihazıyla 20 dk gibi kısa bir sürede kesi ve dikiş olmadan vajinayı daraltılabilmektedir.
  2. Kalıcı işlem; “Flep tekniği” ile yapılan vaginadan doku alınarak yama şeklinde yapılan tekniktir ki bu operasyonun süresi daha uzundur. İşlem esnasında vajinal genişleme durumuna göre ihtiyaca göre vajinal daraltmada yapılması gerekebilir. Kullandığımız yeni nesil lazer cihazı ile artık kalıcı işlem esnasında vajinal daraltma işlemide gerçekleştirmekteyiz. Lazerin kızlık zarı tamirinde kullanımının en önemli avantajlarını özetlersek; kanamayı azaltması, iyileşmeyi hızlandırması ve tüm vajinal kanal boyunca daraltma işlemini kanama, ağrı vs gibi yan etkiler oluşturmadan sağlamasıdır. Lazer cihazı flep hazırlanması esnasında vajinadan flep dediğimiz doku kaldırılmasında bize kolaylık sağlamakta ve gereksiz yere kanamadan dolayı dikiş konulmasını ve kanlanmanın bozulmasını engellemektedir. Bu sayede iyileşme daha hızlı olmakta, ameliyat sonrası şikayetler azalmakta ve başarı oranı yükselmektedir.

Flep tekniği evlenmeden yıllar önce de yapılabilir. Her iki teknik de hastanın isteğine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilmektedir. Lazer cihazları, teknolojinin de hızla gelişmesiyle beraber tıp alanında yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Az önce değindiğimiz gibi kullandığımız yeni nesil lazer cihazları ile artık kızlık zarı tamiri ve vajina daraltma işlemleri daha hızlı, minimal komplikasyonlu yapılabilmekte, ameliyat sonrası iyileşme daha hızlı olmakta ve hasta memnuniyeti de bununla doğru orantılı olarak artmaktadır.

Uyarı:  Bu makale, bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir tıbbi tavsiye niteliğinde değildir. Bir tıbbi sorunuz varsa, lütfen doktorunuza danışınız.

İçerik Güncelleme Tarihi: 18.06.2021