Hymen dikilmesi veya onarılması işlemine “himenoplasti”denir. Son derece ince yapısı olan kızlık zarına atılan dikişler o bölgede bulunan mikroorganizmalar tarafından enfekte edilir ve dikişler tutmaz. Bu durumdan dolayı zar tekrar eski orijinal haline gelmese de vaginal duvardan alınan parçalar gibi değişik cerrahi yöntemler kullanılarak ilişki sırasında kanayabilecek yeni bir doku oluşturulması mümkündür.

Kızlık zarı onarımı iki şekilde olmaktadır. Bu yöntemleri; Geçici kızlık zarı dikimi ve Kalıcı kızlık zarı dikimi’ olarak 2 sınıfta toplayabiliriz. Kalıcı kızlık zarı dikimi aslında flep yöntemi kızlık zarı dikimi ile aynı işlemdir.

  1. Geçici işlem; Evlenmeden veya muhtemel ilişkiden 2-3 gün önce dikiş atılarak yapılan daraltmadır. Geçici kızlık zarı dikimi evliliğin ilk gecesinden kısa bir süre önce yapılması gerekmektedir. Geçici kızlık zarı dikimi lokal anestezi ile sadece o bölgeyi uyuşturarak yapılabilmektedir. İşlem kısa sürdüğünden tolere edilmesi daha kolaydır. Ancak genital bölge işlemlerinin hassasiyeti göz önüne alınırsa; kişinin isteğine bağlı hafif uyutularak genel anestezi ile de yapılabilmesi mümkündür. Yeni nesil lazerin kullanılmasıyla birlikte geçici kızlık zarı tamirinde de vajinada daraltma yapılabilmektedir. Geçmiş yıllarda geçici kızlık zarı dikiminde vajinada daraltma yapılamıyordu.(sütür materyallerinin (dikişlerin) kısa sürede erimemesinden dolayı ilişki esnasında farkedilme olasılığından, hem de aşırı kanamaya neden olacağından). Ancak kullandığımız yeni nesil lazer cihazıyla 20 dk gibi kısa bir sürede kesi ve dikiş olmadan vajinayı daraltılabilmektedir.
  2. Kalıcı işlem; “Flep tekniği” ile yapılan vaginadan doku alınarak yama şeklinde yapılan tekniktir ki bu operasyonun süresi daha uzundur. İşlem esnasında vajinal genişleme durumuna göre ihtiyaca göre vajinal daraltmada yapılması gerekebilir. Kullandığımız yeni nesil lazer cihazı ile artık kalıcı işlem esnasında vajinal daraltma işlemide gerçekleştirmekteyiz. Lazerin kızlık zarı tamirinde kullanımının en önemli avantajlarını özetlersek; kanamayı azaltması, iyileşmeyi hızlandırması ve tüm vajinal kanal boyunca daraltma işlemini kanama, ağrı vs gibi yan etkiler oluşturmadan sağlamasıdır. Lazer cihazı flep hazırlanması esnasında vajinadan flep dediğimiz doku kaldırılmasında bize kolaylık sağlamakta ve gereksiz yere kanamadan dolayı dikiş konulmasını ve kanlanmanın bozulmasını engellemektedir. Bu sayede iyileşme daha hızlı olmakta, ameliyat sonrası şikayetler azalmakta ve başarı oranı yükselmektedir.

Flep tekniği evlenmeden yıllar önce de yapılabilir. Her iki teknik de hastanın isteğine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilmektedir. Lazer cihazları, teknolojinin de hızla gelişmesiyle beraber tıp alanında yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Az önce değindiğimiz gibi kullandığımız yeni nesil lazer cihazları ile artık kızlık zarı tamiri ve vajina daraltma işlemleri daha hızlı, minimal komplikasyonlu yapılabilmekte, ameliyat sonrası iyileşme daha hızlı olmakta ve hasta memnuniyeti de bununla doğru orantılı olarak artmaktadır.

Lazerle Kızlık Zarı Dikimi İşleminin Aşamaları Nelerdir?

İşlem jinekolojik masada jinekolojik pozisyonda steril şarlarda yapılır. Lazerle Kızlık zarı dikimi sırasında ortamın ve aletlerin steril olması daha sonra enfeksiyon olmaması açısından oldukça önemlidir. Tecrübeli ellerde yapıldığı taktirde bu tip sorunlar hemen hemen hiç yaşanmaz. İşlemden sonra ağrı olmaması için işlem genel anestezi altında yapılsa bile mutlaka lokal olarak da uyuşturmak gerekebilir. İşlem sırasında enfeksiyonu önlemek için ayrıca  antibiyotik ve ağrı kesici de uygulanmalıdır. İşlem bittikten sonra antiseptik solüsyonlar ile temizlenir ve steril olarak işlem sonlandırılır.
Lazerle Kızlık zarı dikimi yaklaşık yarım saat süren bir işlemdir. İşlemden sonra hasta uyandırılır ve yarım saat kadar dinlendirilir. Daha sonra oral antibiyotik ve ağrı kesici reçetesi verilerek ve iç çamaşırını sık sık değiştirmesi öğütlenerek taburcu edilir. Himenoplasti işlemi yapılan hasta bir saat sonra normal işine geri dönebilir.

Lazerle Kızlık Zarı Dikimi İşlemi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Lazerle Kızlık zarı tamiri sonrasında dikkat edilmesi gerekenlerden en önemlisi ağır spor yapılmaması, ani bacak hareketlerinden kaçınılmasıdır. Kızlık zar dikimi geçici olarak yapıldığında ilk cinsel ilişkide kanama olmaması gibi bir durum söz konusu olmaz. Zar dikimi oldukça hassas bir konu olduğundan hekim seçimine dikkat edilmesi gerekmektedir. Kalıcı kızlık zarı dikimi yöntemi yani flep yöntemi kızlık zarı dikimi; lokal anestezi ile bölgesel uyuşturularak yapılabileceği gibi genelde hafif uyutularak yapılan genel anestezi tercih edilmektedir. ..Kalıcı kızlık zarı nasıl dikilir sorusunun cevabı ise flep yöntemi ile dokunun yeniden yapılandırılması ile açıklanır. Hymenoplasti flep yöntemi ile kızlık zarı yapısının yeniden kazandırılması olarak ifade edilmektedir. İşlem 20 dakika ile yarım saat arasında sürmektedir. Flep yöntemi kızlık zarı dikimi sonrasında komplikasyon oranı çok düşüktür. Kızlık zarı dikiminden yaklaşık 1 saat sonra klinikten ayrılabilirsiniz.

Eğer flep yöntemi ile kızlık zarı dikimi gerçekleştirildi ise evlenmeden bir hafta önce mutlaka doktoruna kontrole gitmesi gerekir. Dikilen kızlık zarını ancak kadın doğum uzmanları veya adli tıp uzmanları anlayabilir. Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrası ameliyat yeri ağrısı genelde kişiyi rahatsız etmez. Zar dikimi işleminden sonra pomadların kullanılması ve verilen antibiyotiğin devam edilmesi çok önemlidir. Vajinal bölge yarı kirli cerrahi alan olarak bilinmekte bu da enfeksiyona zemin hazırlamaktadır. Flep yöntemi ile kızlık zarı dikiminin başarısını azaltan yani operasyon alanını etkileyen en önemli faktör enfeksiyon gelişmesi durumudur. Kızlık zarı dikimi yapıldığı gün dinlenilmesi özellikle anestezi almış hastalarımıza önermekteyiz. Ertesi gün iş ya da normal hayata dönülebilmektedir. Ayakta duş alınmasında bir sakınca olmamakla beraber 1 hafta havuza girilmemesi cerrahi bölgeyi enfeksiyondan koruyacaktır. Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrası çekilen flep kızlık zarı yapısını kısa bir süre sonra oluşturmaktadır. Flep yöntemi kızlık zarı dikimi yapıldıktan uzun yıllar sonra dahi ilk cinsel ilişkide kanama oluşmaktadır. Kızlık zarı dikimi oldukça hassas bir konudur. Geçici kızlık zarı ve kalıcı kızlık zarı dikiminde ki amaç cinsel birleşme olduğunda kanama olmasıdır. Her iki yöntemde bu amaçla uygulanmaktadır. İstanbul Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, jinekolog olarak kızlık zarı dikimi konusunda bilgilendirme yapılır.