Kızlık zarı veya diğer adıyla hymen kadınlarda dış cinsel organın girişini kaplayan 2-3 cm kadar içeride, 2-3 mm inceliğinde bir doku kıvrımıdir. .Çeşitli şekiller alabilen bu doku genellikle vajina girişinde ve hilal şeklindedir ve de ince kılcal damarlarla çevrilidir. Anatomik olarak bilinen bir fonksiyonu yoktur. Bu doku ilk cinsel ilişki sırasında anatomik yapıya göre esneyip genişler ve laserasyona uğrayarak kanar.

KIZLIK ZARI TİPLERİ

Anüler Hymen (Yuvarlak halka), Kresentrik Hymen (Yarımay), Septalı Himen (Ara bölmeli), Kribriform himen (Çok delikli, kalburumsu), İmperfore himen (Deliksiz): Mikroperfore himen (Küçük delikli) gibi bir çok çeşitleri vardır…

KIZLIK ZARI DİKİMİ İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Hymen dikilme veya onarılması işlemine”himenoplasti”denir.. Son derece ince yapısı olan kızlık zarına atılan dikişler o bölgede bulunan çok sayıda mikroorganizma tarafından enfekte edilir ve dikişler tutmaz. Zar tekrar orijinal haline gelmese de vaginal duvardan alınan parçalar gibi değişik cerrahi yöntemler kullanılarak ilişki sırasında kanayabilecek yeni bir doku oluşturulması mümkündür.

Kızlık zarı onarımı iki şekilde olmaktadır…Bu yöntemleri; geçici kızlık zarı dikimi ve kalıcı kızlık zarı dikimi’ olarak 2 sınıfta toplayabiliriz. Kalıcı kızlık zarı dikimi aslında flep yöntemi kızlık zarı dikimi ile aynı işlemdir.

  1. Birincisi evlenmeden  veya muhtemel    ilişkiden 2-3 gün önce dikiş atılarak yapılan daraltmadır. Geçici kızlık zarı dikimi evliliğin ilk gecesinden kısa bir süre önce yapılması gerekmektedir.. Geçici kızlık zarı dikimi lokal anestezi ile sadece o bölgeyi uyuşturarak yapılabilmektedir. İşlem kısa sürdüğünden tolere edilmesi daha kolaydır. Ancak genital bölge işlemlerinin hassasiyeti göz önüne alınırsa; kişinin isteğine bağlı hafif uyutularak genel anestezi ile de yapılabilmesi mümkündür….
  2.  İkinci yöntem ise ”flep’ ‘tekniği ile yapılan vaginadan doku alınarak yama şeklinde yapılan tekniktir ki bu operasyonun süresi daha uzundur. .Flep tekniği evlenmeden yıllar önce de yapılabilir. Her iki teknik de hastanın isteğine  göre lokal veya   genel anestezi ile yapılır.

KIZLIK ZARI DİKİMİ İŞLEMİN AŞAMALARI NELERDİR?

İşlem jinekolojik masada jinekolojik pozisyonda steril şarlarda yapılır. Kızlık zarı dikimi sırasında ortamın ve aletlerin steril olması daha sonra enfeksiyon olmaması açısından oldukça önemlidir Tecrübeli ellerde yapıldığı taktirde bu sorunlar hemen hemen hiç yaşanmaz. İşlemden sonra ağrı olmaması için işlem genel anestezi altında yapılsa bile mutlaka lokal olarak da uyuşturmak gerekir. İşlem sırasında enfeksiyonu önlemek için ayrıca  antibiyotik ve ağrı kesici de uygulanmalıdır. İşlem bittikten sonra antiseptik solüsyonlar ile temizlenir ve steril olarak işlem sonlandırlır.

Kızlık zarı dikimi yaklaşık yarım saat süren bir işlemdir. İşlemden sonra hasta uyandırılır ve yarım saat kadar dinlendirilir. Daha sonra oral antibiyotik ve ağrı kesici reçetesi verilerek ve iç çamaşırını sık sık değiştirmesi öğütlenerek taburcu edilir. Himenoplasti işlemi yapılan hasta bir saat sonra normal işine geri dönebilir.

KIZLIK ZARI DİKİMİ İŞLEMİ SONRASI NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Kızlık zarı tamiri sonrasında dikkat edilmesi gerekenler ağır spor yapılmaması, ani bacak hareketlerinden kaçınılması gerekmektedir. Kizlik zar dikimi geçici olarak yapıldığında ilk cinsel ilişkide kanama olmaması gibi bir durum söz konusu olmaz. ..Zar dikimi oldukça hassas bir konu olduğundan hekim seçimine dikkat edilmesi gerekmektedir. Kalıcı kızlık zarı dikimi yöntemi yani flep yöntemi kızlık zarı dikimi; lokal anestezi ile bölgesel uyuşturularak yapılabileceği gibi genelde hafif uyutularak yapılan genel anestezi tercih edilmektedir. ..Kalıcı kızlık zarı nasıl dikilir sorusunun cevabı ise flep yöntemi ile dokunun yeniden yapılandırılması ile açıklanır. Hymenoplasti flep yöntemi ile kızlık zarı yapısının yeniden kazandırılması olarak ifade edilmektedir. İşlem 20 dakika ile yarım saat arasında  sürmektedir. Flep yöntemi kızlık zarı dikimi sonrasında komplikasyon oranı çok düşüktür. Kızlık zarı dikiminden yaklaşık 1 saat sonra klinikten ayrılabilirsiniz.

Eğer flep yöntemi ile kızlık zarı dikimi gerçekleştirildi ise evlenmeden bir hafta önce mutlaka doktoruna kontrole gitmesi gerekir….Dikilen kızlık zarını sadece kadın doğum uzmanları veya adli tıp uzmanları anlayabilir. Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrası ameliyat yeri ağrısı genelde kişiyi rahatsız etmez. Zar dikimi işleminden sonra  pomadların kullanılması ve verilen antibiotiğin devam edilmesi çok önemlidir. Vajinal bölge yarı kirli cerrahi alan olarak bilinmekte bu da enfeksiyona zemin hazırlamaktadır… Flep yöntemi ile kızlık zarı dikiminin başarısını azaltan yani operasyon alanını etkileyen en önemli faktör enfeksiyon gelişmesi durumudur… Kızlık zarı dikimi yapıldığı gün dinlenilmesi özellikle anestezi almış hastalarımıza önermekteyiz… Ertesi gün iş ya da normal hayata dönülebilmektedir… Ayakta duş alınmasında bir sakınca olmamakla beraber 1 hafta havuza girilmemesi cerrahi bölgeyi enfeksiyondan koruyacaktır. Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrası çekilen flep kızlık zarı yapısını kısa bir süre sonra oluşturmaktadır. ..Flep yöntemi kızlık zarı dikimi yapıldıktan uzun yıllar sonra dahi ilk cinsel ilişkide kanama oluşmaktadır. Kızlık zarı dikimi oldukça hassas bir konudur. Geçici kızlık zarı ve kalıcı kızlık zarı dikiminde ki amaç cinsel birleşme olduğunda kanama olmasıdır. Her iki yöntemde bu amaçla uygulanmaktadır…….İstanbul Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, jinekolog olarak kızlık zarı dikimi konusunda bilgilendirme yapılır. (KIZLIK ZARI DİKİMİ İSTANBUL ANADOLU YAKASI,GEÇİCİ VE KALICI KIZLIK ZARI DİKİMİ )