GENİTAL SİĞİLE YAKLAŞIM

(Human Papilloma Virüs; Anogenital siğil ; Kondilom ; Condyloma acuminata;)

Genital siğil dediğimiz enfeksiyon, cinsel yolla bulaşan, genital bölgede çıkan,viral, bulaşıcı enfeksiyon hastalığıdır. En sık olarak kadınlar da vajina, serviks, vulva, anüs erkeklerde penis, testis, anüs, kalça, da nadiren ağız ve boğaz da görülür.

Genital siğiller cinsel yolla bulaşan hastalıklar içinde en sık görülenidir. Yassı ya da kabarık olabilir veya karnıbahar şeklinde birden fazla olabilir. Sebebi Human Papilloma Virüs denilen bir virüs tür (HPV). HPV nin 80 den fazla çeşidi vardır. Ciltte, elde siğil yapan virüs cinsi ile genital bölgede siğil yapan virüs cinsi farklıdır. Eldeki genital bölgeye, genital bölgedeki ele bulaşmaz. Genital siğiller cinsel yolla bulaşır, kolay bulaşır, siğiller bulaşmayı takiben birkaç hafta ila birkaç ay sonra ortaya çıkar. HPV taşıyan kişi ile temas eden 3 kişinin 2 sinde hastalık ortaya çıkar.

Genital siğiller için risk grupları kimlerdir?

Genital siğil en sık:

  • 15- 30 yaş arası kişilerde, birden çok cinsel partneri olanlarda,
  • Birden fazla kadınla beraber olan erkeklerin eşlerinde,
  • Prezervatif (kondom) kullanmayan kişilerde,
  • Cinsel yaşamın erken yaşta başladığı kişilerde,
  • Hasta kişiler ile cilt temasında bulunanlarda,
  • Daha önce genital siğili olan kişilerde, hamilelerde, sigara içenlerde genital siğil görülme ihtimali daha yüksektir.

Genital siğilin belirtileri nelerdir?

Genital siğiller tek yada birden fazla, bazen de karnı bahar görünümlü cilt kabartıları şeklinde görülür. Başlangıçta çok küçük ve gözle kolay görülmeyecek kadar ufak olabilirler.

Kadınlarda genital siğiller: Vulva, vajina bölgesinde, vajina içerisinde, uterus giriş bölgesi olan serviks etrafında ve anüs de görülür.

Erkeklerde genital siğiller: Penis ucu veya etrafında, testislerde, anüs etrafında görülür.

Genital siğiller nasıl şikayetlere yol açar?

Genital siğiller bulundukları bölgede genellikle şikayete neden olmazlar. Nadiren siğillerin kanaması, kaşınması ,yanma yapması, iltihaplanması şikayete neden olur. Siğiller bulundukları yerde zaman içinde büyür ve sağa sola atlayıp çoğalırlar. Son yıllara kadar siğillerin kozmetik görüntü dışında şikayete neden olmadığı düşünülüyordu ancak geçtiğimiz 10 yıl içinde birçok komplikasyona ve bazı tiplerin kansere neden oldukları tespit edildi. Servikal kanserler kadın kanserleri içinde en sık görülen üçüncü kanser türüdür. Servikal kanserlerin büyük bölümü HPV virüslerine bağlıdır..

Uyarı:  Bu makale, bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir tıbbi tavsiye niteliğinde değildir. Bir tıbbi sorunuz varsa, lütfen doktorunuza danışınız.

İçerik Güncelleme Tarihi: 31.03.2021