Kürtaj hastanın kendi rızası ile yaptırdığı, istenmeyen gebeliklerin sonlandırıldığı cerrahi bir işlemdir. Bir kişiye zorla veya baskı altında kürtaj yaptırılması doğru değildir. Kürtaj işlemi için reşit bireylerde onay imzası alınır, eğer kadın evli ise eşi de onay imzası vermelidir. Kürtaj yapılacak kişi reşit değil ise ailesi ile birlikte işlemi yaptırması gerekmektedir. Reşit olmayan bireylere hiçbir kürtaj merkezleri içinde işlem yapılamaz. Bu kanunen yasaktır.

Kürtaj işlemi öncesi kürtaj olacak birey mesanesini boşaltır ve muayeneden geçer. Ardından hasta hazırlanarak muayene masasına alınır. Muayene masasında hasta bacaklarını gerekli yerlere yerleştirir. Bu aşamada kürtaj doktoru gebeliğin hangi aşamasında olunduğunu tespit eder. Kürtaj işlemi için gebeliğin idrar testi ile tespit edilmiş olması yeterli değildir. Başka bir takım testler ile de gebelik kesinleşmiş olmalıdır.

Kürtaj genel anestezi veya lokal anestezi altında yapılabilir. Bu hastaya kalmış bir tercihtir. Genellikle hastalar genel anesteziyi tercih etmektedirler. Hasta anestezi yolu ile uyutulduğunda rahim girişine spekulum denilen bir araç yerleştirilir. BU sayede rahim net bir şekilde görünür hale gelir. Daha sonra rahim ağrı genişletilir ve rahim boşluğuna ulaşılır. Kürtaj işlemini gerçekleştirecek olan vakum enjektörüne bağlı kanüller rahim ağzına yerleştirilir. Bu kanüller yardımı ile rahimin içi boşaltılır.

Türkiye’de kürtaj

Türkiye’de kürtaj son adet tarihinin başlangıç gününden itibaren 10 haftalık süreçte yasal olarak yapılabilir. Bu koşullarda hasta bekar bir kadın ise kendisinin onayı, evli bir kadın ise eşi ve kendisinin onayı ile işlem gerçekleştirilir. Gebelik 10. haftayı doldurmuş ve 11. haftaya geçmiş ise ülkemizde kürtaj yapılması yasal değildir. Kürtaj yapılabilmesi için gebeliğin anne için hayati tehlike arz ettiğini kanıtlayan bir heyet raporu alınmak zorundadır. Bu heyet raporunda en az iki doktorun imzası bulunmalıdır

Kürtaj fiyatları

Kürtaj fiyatları uygulanacak anestezi türüne, gebeliğin kaç haftalık olduğuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Kürtaj fiyatları için tek bir fiyat vermek doğru değildir. Kürtaj İstanbul bölgesinde de fiyatlar bu şekilde değişkenlikler göstermektedir. Ortalama olarak fiyatlar 600 lira ile 1300 lira arasındadır.

Uyarı:  Bu makale, bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir tıbbi tavsiye niteliğinde değildir. Bir tıbbi sorunuz varsa, lütfen doktorunuza danışınız.

İçerik Güncelleme Tarihi: 31.03.2021